• »
  • Blog
  • »
  • Czy możesz używać rusztowania na zboczu lub nierównym terenie?

Rusztowanie jest integralną częścią budowy domów i wielu rodzajów prac konserwacyjnych. Kiedy na budowie potrzebujesz użyć rusztowania na zboczu, to zastanawiasz się, czy jest to możliwe. Nierówny lub pochyły teren rzadko uniemożliwia wzniesienie solidnej konstrukcji rusztowania przez monterów rusztowań. Aby poradzić sobie z wybojami i grudami w ziemi, konieczne jest użycie rusztowania z regulowanymi elementami. Zapewni to, że rusztowanie nie zostanie zdestabilizowane przez żadną nierówną powierzchnię. Platforma rusztowania ustawiona na zboczu lub nierównym terenie może być tak samo bezpieczna, jak każde inne rusztowanie.

Tak, możesz używać rusztowania na zboczu lub na nierównym terenie, ale musisz się upewnić, że jest odpowiednio postawione. Jeśli nie masz pewności, jak postawić rusztowanie na skarpie, najlepiej zatrudnij montera, który odbył kurs montażu rusztowań.

Rusztowanie z elementami regulowanymi

Jednym z najlepszych sposobów bezpiecznego korzystania z rusztowania na nierównym terenie lub zboczu o kącie nachylenia powyżej 15% jest użycie rusztowania z regulowanymi elementami. Ten rodzaj rusztowania ułatwia wznoszenie tymczasowej konstrukcji, nawet gdy na powierzchni ziemi występują większe grudki i nierówności.

Regulowane nogi mocujące rusztowanie ułatwiają wypoziomowanie rusztowania, bez względu na rodzaj gruntu, z którym masz do czynienia. Niezależnie od tego, czy jest to małe zbocze, czy bardzo nierówny teren, odpowiednie regulowane nogi ułatwią stworzenie bezpiecznej platformy roboczej.

Jak ustawić rusztowanie na nierównym terenie?

Zanim zaczniesz składać i montować rusztowanie na nierównym terenie, upewnij się, że ziemia, na której ustawisz rusztowanie, nie jest grząska. Ważne jest, aby zawsze używać podstawe na nierównym podłożu. Ramy rusztowań są przeznaczone do użytku z kółkami lub płytami bazowymi. Jeśli je pominiesz, rury ramy mogą ulec uszkodzeniu i osłabieniu strukturalnemu. Ustaw klocek 2×10 pod każdą nogą, nawet jeśli używasz płyty podstawy. Pomoże to zapobiec zapadaniu się w miękkie ziemi.

Czasami konieczne jest wypoziomowanie terenu na tyle, aby postawić na nim platformę rusztowania; w tym przypadku dużą płytę podstawową można ustawić na poziomie gruntu. Płyty fundamentowe pomagają zapewnić stabilność rusztowania, pomagają również zapobiegać zapadaniu się na miękkiej glebie i innych rodzajach nierównego podłoża.

Poziomowanie rusztowania

Najlepszym sposobem na wypoziomowanie rusztowania jest przeniesienie go do miejsca, w którym będzie ono używane, a następnie dodanie bloków pod każdą płytę podstawową lub kotwę blokującą koło. Jeśli używasz kół, zablokuj je! Upewnij się, że koła konstrukcji są odpowiednio podparte. Ważne jest, aby nie używać luźnych przedmiotów, takich jak cegły lub klocki. Dzięki czemu rusztowanie nie zostanie zdestabilizowane przez nierówny teren. Utrzymuj hamulce na kołach przez cały czas, chyba że transportujesz system rusztowania z jednego miejsca na drugie.

Osadzanie rusztowania na bloczkach podczas pracy na betonie nie jest konieczne, ale nadal jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewnia to równomierne rozłożenie ciężaru rusztowania. Nierówna podłoga lub lekko wygięta płyta podstawy może spowodować małą powierzchnię krycia. Lekki flex w drewnie zapewnia ładne, równomierne rozłożenie ciężaru. Kiedy pracujesz na nierównej powierzchni, wypoziomuj i wypoziomuj rusztowanie za pomocą regulowanej podstawy.

Upewnij się, że rusztowanie jest zabezpieczone i nie porusza się. Rusztowanie powinno być stale dokładnie sprawdzane w okresie użytkowania, aby upewnić się, że wszystkie elementy są bezpieczne. Ponownie sprawdzaj konstrukcję rusztowania za każdym razem, gdy wychodzisz i wracasz na miejsce, aby upewnić się, że jest bezpieczne.