• »
 • Blog
 • »
 • Jak odczytać oznakowanie elastycznych i pneumatycznych opon do wózka widłowego?

Właściwy dobór opon do wózków widłowych nie jest łatwą decyzją. Należy nie tylko skoncentrować się na rodzaju opon (elastyczne czy pneumatyczne), ale także na wielu innych aspektach, takich jak choćby rozmiar czy indeks nośności. Na szczęście z pomocą przychodzi oznakowanie opon, które znacznie ułatwia podjęcie dobrej decyzji w kwestii wyboru ogumienia do wózków. Z oznakowania opon wyczytać można naprawdę wiele ważnych informacji, które zdecydowanie ułatwiają wybór i zakup ich nowych zamienników. Niestety wśród producentów nie istnieje jeden jednolity system, który umożliwiłby każdorazowo bezbłędne rozszyfrowanie informacji na oponach. Zatem przed podjęciem decyzji o zakupie opon do wózków widłowych, warto zapoznać się ze specyfikacją konkretnych producentów. 


 

W jakich sytuacjach należy wymienić opony w wózkach widłowych?

Na początku warto zastanowić się w jakich okolicznościach powinno się dokonywać wymiany opon na nowe. Istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których zaleca się zakup nowych opon do wózka widłowego, są to m.in:

 • przebicie lub inne tego typu uszkodzenie opony (wybrzuszenie, pęknięcie, przecięcie itp);
 • rozwarstwienie lub odklejenie się bieżnika;
 • uwidocznienie się płócien lub drutów;
 • nadmierne zużycie bieżnika.

W każdej z powyższych sytuacji należy dokonać wymiany opon do wózków widłowych, gdyż użytkowanie sprzętu, którego elementy są wadliwe czy uszkodzone może prowadzić do wypadku w miejscu pracy. W przypadku złego stanu technicznego wózka widłowego, Urząd Dozoru Technicznego, może także wstrzymać jego decyzję o dopuszczeniu do eksploatacji, tym samym pojazd nie będzie mógł być legalnie używany na terenie zakładu pracy, aż do czasu usunięcia usterki i przeprowadzenia następnej kontroli.

Jak wybrać dobre opony do wózka?

Jeżeli nie byłeś zadowolony z dotychczasowych opon w swoim wózku widłowym, to warto podczas zakupu, nie sugerować się tylko oznakowaniem opon, ale także innymi czynnikami, do których należą:

 1. Intensywność pracy, jaką na co dzień wykonuje wózek widłowy. Zdecydowanie lepszą żywotnością odznaczają się opony elastyczne (lub superelastyczne). Są to opony pełne, dwu- lub trójwarstwowe. Dzięki technologii odprowadzania ciepła z wnętrza koła idealnie sprawdzają się w intensywnej, wielozmianowej pracy. Co ważne, ich specyficzna budowa sprawia, iż nie ma możliwości przebicia opony pełnej.
 2. Miejsce pracy - wybór opon do wózka widłowego powinien w znacznej mierze opierać się także na uwzględnieniu miejsca codziennej obsługi pojazdów. Dlaczego? Opony elastyczne, pomimo wielu zalet, odznaczają się znacznie gorszą amortyzacją niż pneumatyczne. Te drugie zdecydowanie lepiej radzą sobie w pracach na zewnątrz, także na nierównym terenie. Pomimo iż są bardziej podatne na uszkodzenia, opony pneumatyczne radialne, dzięki konstrukcji zbliżonej do opon samochodowych, zapewniają dobrą żywotność i wysoki komfort jazdy. W wózkach spalinowych (tego typu jak tu) pracujących na zewnątrz stosuje się zwykle opony pneumatyczne, natomiast w wózkach elektrycznych (takich jak tutaj) w zależności od zapotrzebowania - opony elastyczne lub pneumatyczne. Opony radialne wykorzystuje się także w wózkach widłowych, które pracują w miejscach, w których występuje zagrożenie wybuchem, gdyż dobrze przewodzą ładunki antystatyczne.
 3. Parametry techniczne - ważne, aby kupując opony dobrać odpowiednio ich udźwig do udźwigu wózka. Koniecznie należy zwrócić uwagę także na sam rozmiar opon oraz felgi, rodzaj bieżnika a także indeks prędkości. Choć wózki widłowe nie rozwijają zbyt dużych prędkości jazdy, to wg obowiązujących przepisów (o ile mają takie możliwości techniczne) mogą poruszać się na otwartym terenie z prędkością nawet do 18 km/h.
 4. Sposób montażu - w przypadku opon do wózków, różne ich typy wymagają różnego montażu. Wymiany opon pneumatycznych można dokonać właściwie w każdym z popularnych serwisów wózków widłowych. Natomiast w przypadku wymiany opon superelastycznych konieczne jest zastosowanie specjalnych profesjonalnych pras hydraulicznych, które pozwolą na sprawne i szybkie zamontowanie opony.
 5. Zachowanie się opony na podłożu. A chodzi tu dokładnie o (nie)pozostawianie śladów na podłożu, po którym porusza się wózek. Jest to bardzo ważne w przypadku pojazdów pracujących wewnątrz pomieszczeń, gdzie trzeba zachować szczególne względy higieniczne (np. w przemyśle farmaceutycznym) oraz wszędzie tam, gdzie liczy się ogólna dbałość o czystość i estetykę (hipermarkety i markety).

Jak odczytywać oznakowanie opon w wózkach widłowych?

Jak zaznaczono, oznakowanie opon w wózkach widłowych różni się w zależności od marki i producenta opon, a także, co oczywiste w zależności od typu opony. Można rozróżnić oznakowanie opon dla wózków pneumatycznych i elastycznych.

Oznakowanie opon pneumatycznych do wózka widłowego:

Standardowo oznakowanie opon pneumatycznych zawiera kolejno:

 • szerokość opony (podaną w calach lub milimetrach);
 • średnicę obręczy (podaną w calach lub milimetrach);
 • liczbę przekładek;
 • ewentualne adnotacje co do tego, czy jest to opona radialna (oznaczone symbolem “R”).

Podobnie jak w przypadku opon pneumatycznych, dwie pierwsze cyfry stanowią oznaczenie szerokości opon oraz obręczy, podane w calach lub milimetrach. Dodatkowo występuje jeszcze rozmiar felg, a ponadto na oponach superelastycznych mogą znaleźć się jeszcze oznaczenia takie jak:

 • SRS - czyli zwiększona amortyzacja opony;
 • SIT/ QUICK/ Fast Fit - szybki montaż;
 • 60J - oznaczenie linii bezpieczeństwa.

Prawidłowe odczytanie oznakowanie opon jest szczególnie ważne w przypadku, gdy decydujemy się na zakup tego samego typu opon do wózków widłowych, ale wybieramy innego producenta. Poza oznakowaniem opon dotyczącym stricte opon pneumatycznych czy elastycznych, istnieje także system uniwersalnego oznaczania, dotyczący głównie zachowania się opon na płaskich powierzchniach.

Są to m.in. symbole:

 • NM - sugerujący, iż opony nie pozostawiają śladów;
 • Elcon - oznacza, iż opony mogą być używane w miejscach, gdzie panuje ryzyko zagrożenia wybuchem.

Dodatkowe oznakowanie opon wózków widłowych

Jakie informacje można jeszcze odczytać z informacji zawartych na oponie wózka widłowego? Poza rozmiarem, na każdej oponie znajduje się także marka oraz nazwa producenta. Ponadto: data produkcji, rozmiary felgi i bieżnika oraz indeksy: nośności i prędkości.

Umiejętność prawidłowego odczytania oznaczeń na oponach do wózków widłowych jest bardzo istotna i niewątpliwie przydaje się podczas zakupu nowych elementów. Z pewnością kupując opony, warto zadbać przede wszystkim o ich dobrą jakość (potwierdzoną także gwarancją), nie jest to bowiem zakup chwilowy, a inwestycja na kilka lat. Przy doborze opon należy koniecznie zwrócić uwagę na ich specyfikę oraz charakter pracy, jaką wykonuje na co dzień wózek, który zostanie w nie wyposażony.